3 powody dla których warto kupić ebooka

Ponieważ coraz więcej treści jest oferowanych w Internecie, potrzeba kupowania publikacji drukowanych powoli zanika. Przemysł poligraficzny przeżywa trudny okres, ponieważ coraz mniej osób kupuje książki, czasopisma i gazety.

Książki są jednak nadal tak popularne jak dawniej. Jest to w dużej mierze zasługą wynalezienia elektronicznego “czytnika”, czyli mówiąc prościej, książki elektronicznej. Ebook jest to urządzenie przypominające tablet, które umożliwia noszenie w kieszeni całej biblioteki w małym, poręcznym opakowaniu. Jeśli jesteś bibliofilem, ale wciąż masz mgliste pojęcie o tym urządzeniu, zapoznaj się z poniższymi trzema powodami, dla których warto je kupić.

Czytaj wszędzie i wszędzie

Jeśli naprawdę lubisz książki, prawdopodobnie lubisz czytać zarówno w domu, jak i w metrze, na ławce w parku czy na wycieczce. Dzięki czytnikowi elektronicznemu można to osiągnąć.

Nawet jeśli coś odwróci Twoją uwagę od ulubionej rozrywki i stracisz stronę, nie ma problemu. Zdecydowana większość czytników elektronicznych ma wbudowane zakładki i słowniki, które ułatwiają orientację w obszernym tekście, a jednocześnie pozwalają lepiej zrozumieć książkę.

Zrób miejsce w swoim domu

Jak już wspomniano, e-book może pomieścić każdy istniejący zbiór dzieł literackich, nawet ogromną bibliotekę. Zapewnia to fakt, że oprócz kilku gigabajtów wbudowanej pamięci większość czytników ma gniazdo na pamięć flash. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić miejsce w plecaku, ale także zwolnić miejsce w domu!

Posiadanie w domu dużej biblioteki tradycyjnych książek drukowanych jest miłe i prestiżowe. Posiadanie go wymaga jednak miejsca i warunków do przechowywania, a to czasami może stanowić duży problem. Z drugiej strony, większość czytników elektronicznych może pomieścić ponad 1000 książek, co oznacza, że możesz powiększać swoją kolekcję, nie zagracając przestrzeni życiowej.

Jakość czytania na ebobku

Jednym z głównych argumentów sceptyków jest to, że e-booki nie są tak przyjazne w dotyku i nie ujawniają “magii”, która jest nieodłącznym elementem każdej publikacji drukowanej. Jest to z pewnością temat wart dyskusji. Obecnie jednak urządzenia te wykorzystują tzw. “ekran paperwhite”, który pod względem estetycznym ma przypominać rzeczywiste strony fizycznej książki. Krystalicznie czysty wyświetlacz i niewiarygodnie wyraźny tekst przekonają nawet najbardziej zagorzałych tradycjonalistów.

Ponadto wiele książek elektronicznych wykorzystuje technologię “e-ink”. Jest to technologia, która pozwala zmniejszyć obciążenie dla oczu, ponieważ ekran urządzenia odbija padające na niego światło, zamiast świecić od wewnątrz, jak w przypadku tabletu czy innego komputera. Szczególnie przyjemnie jest korzystać z tego typu książek w jasnym świetle słonecznym.